Nabór wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego w ramach środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)

Print Drukuj
 
Logo CAZ

Komunikat
Centrum Aktywizacji Zawodowej                                     
Powiatowego Urzędu Pracy
w Sandomierzu

Logo KFS

Nabór wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego w ramach środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)
 
Szanowni Państwo,

Powiatowy Urząd Pracy w Sandomierzu ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
 
1. Nabór wniosków prowadzony będzie od dnia 22.11.2023 r. od godz. 7.00 do dnia 23.11.2023 r. do godz. 15.00.
 
2. Wnioski można składać w formie papierowej w sekretariacie Powiatowego Urzędu Pracy w Sandomierzu ul. Mickiewicza 34, 27-600 Sandomierz, pokój nr 8, parter,
lub drogą elektroniczną za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej urzędu (EPUAP) na adres skrzynki: /PUPSandomierz/SkrytkaESP/ (wniosek musi posiadać bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu
z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym bądź poprzez profil zaufany).

Termin uznaje się za zachowany, jeśli wniosek wpłynie do Powiatowego Urzędu Pracy w Sandomierzu do dnia 23.11.2023 r. do godz. 15.00.
Wnioski złożone poza podanym terminem nie będą podlegały rozpatrzeniu.
3. Wysokość środków KFS, jaką dysponuje Powiatowy Urząd Pracy w Sandomierzu wynosi  26.000,00 zł.
Wszystkie zaplanowane we wniosku działania muszą rozpocząć się w 2023 roku
i wydatki przewidziane do dofinansowania z KFS muszą być poniesione w 2023 roku.

 

4. Pracodawca, który chciałby skorzystać ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego musi spełniać co najmniej jeden z priorytetów Rady Rynku Pracy.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PRIORYTETY RADY RYNKU PRACY:
 

PRIORYTET A. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorców społecznych prowadzonym przez MRiPS.


Pracodawcy zamierzający skorzystać z priorytetu powinni wykazać, że współfinansowane
ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane
są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS, WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym
lub spółdzielni socjalnej.
PRIORYTET   B.  Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
 
Pracodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności
tj. przedstawić oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia. W uzasadnieniu celowości wniosku wykazać potrzebę nabycia umiejętności lub kwalifikacji.
 
PRIORYTET C. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
 
Przy zastosowaniu tego priorytetu Urząd będzie brał pod uwagę „Strategię Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+".
 
Na terenie działania tut. Urzędu jako obszary/branże wymagające szczególnego wsparcia
w zakresie kształcenia ustawicznego zdefiniowano:
branżę turystyczną (z wyłączeniem hotelarstwa), kulturalną, opiekę zdrowotną, opiekę społeczną, budownictwo, obszary z zakresu transportu publicznego.
 
Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie jako przeważającego (według stanu na dzień 1 stycznia 2023 roku) odpowiedniego kodu PKD oraz zawarte we wniosku 
wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia/podniesienia kompetencji pracowników,
w tym poprzez wykazanie bezpośredniego związku wskazanej formy kształcenia z daną
z branżą.

PRIORYTET D. Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
 
W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
 
 
Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu
lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych
i opiekunów stażu uczniowskiego.

PRIORYTET E. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
 
Priorytet ten promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie
i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej.
Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2023r., poz. 164).
 
Uwagi
Pracodawca może aplikować o dofinansowanie jeszcze nierozpoczętej formy kształcenia.

W ramach środków KFS nie można ubiegać się o sfinansowanie kosztów  przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia związanych z kursem, studiami podyplomowymi lub egzaminem.

Środki z KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

Informacje dodatkowe:
Przy rozpatrywaniu wniosku Starosta uwzględnia:

  1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok,
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego,
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego,
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS,
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
 
Środki będą przyznawane zgodnie z obowiązującymi Kryteriami przyznawania środków na dofinasowanie kształcenia ustawicznego z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sandomierzu w 2023 r.
W sytuacji gdy łączna kwota wskazana we wnioskach pracodawców zainteresowanych pomocą ze środków KFS przekroczy limit wydatków przyznany dla powiatu sandomierskiego mogą zostać zastosowane dodatkowe kryteria.
W przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów przez kilku Wnioskodawców,
o dofinansowaniu działań decydować będzie kolejność złożenia wniosku.

 
Dodatkowe kryteria oceny
 
Lp. Rodzaj kryterium Liczba punktów
 
Maksymalna liczba punktów
 
1. Pracodawca korzystał ze środków KFS   w roku bieżącym, w latach ubiegłych
korzystał 0 pkt
nie korzystał 1 pkt
2023 0-1  
2 pkt
2021/2022 0-1
2. Certyfikaty jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego 
posiadane przez realizatora/ów
 kształcenia wskazanego/ych 
przez Pracodawcę
wszyscy realizatorzy posiadają 
certyfikat jakości oferowanej usługi
 
3  
 
3 pkt
nie wszyscy realizatorzy posiadają 
certyfikat jakości oferowanej usługi
 
0
 
3. Koszt osobogodziny kształcenia
 
 
 
do 20zł 3  
3 pkt
21zł - 50zł 2
51zł – 80zł 1
powyżej 80zł 0
4. Finasowanie przedsiębiorcy ze środków KFS działania o charakterze: zawodowym 2  
2 pkt
ogólnozawodowym 0
 
Prosimy o składanie wniosków kompletnych (tj. wniosku wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami), czytelnie wypełnionych na aktualnych drukach.
 
Wniosek o środki KFS wraz z załącznikami oraz pozostałe dokumenty dotyczące naboru wniosków znajdują się w zakładce Dokumenty do pobrania – Krajowy Fundusz Szkoleniowy.

Pracodawców zainteresowanych uzyskaniem pomocy ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego zapraszamy do kontaktu z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy w Sandomierzu pod numerami telefonów: 15 644 14 45, 15 644 14 49, 15 644 14 50, wew. 400, 401 lub bezpośrednio w pokoju nr 4 (parter) w godzinach 7.30 - 14.30.
 
Zapraszamy do współpracy!
 

Załączniki

KFS Rezerwa 2023r
KFS Rezerwa 2023r.zip 424 KB
Informacje o publikacji dokumentu