Nabór wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego w ramach środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)

Print Drukuj
 
Logo CAZ

Komunikat
Centrum Aktywizacji Zawodowej                                     
Powiatowego Urzędu Pracy
w Sandomierzu

Logo KFS

Nabór wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego w ramach środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)
 
Szanowni Państwo,
 
 
Powiatowy Urząd Pracy w Sandomierzu ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

1. Nabór wniosków prowadzony będzie od dnia 02.02.2024 r. od godz. 7.00 do dnia 05.02.2024 r. do godz. 15.00.
 
2. Wnioski można składać w formie papierowej w sekretariacie Powiatowego Urzędu Pracy w Sandomierzu ul. Mickiewicza 34, 27-600 Sandomierz, pokój nr 8, parter,
lub drogą elektroniczną za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej urzędu (EPUAP) na adres skrzynki: /PUPSandomierz/SkrytkaESP/ (wniosek musi posiadać bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu
z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym bądź poprzez profil zaufany).

Termin uznaje się za zachowany, jeśli wniosek wpłynie do Powiatowego Urzędu Pracy w Sandomierzu do dnia 05.02.2024 r. do godz. 15.00.
Wnioski złożone poza podanym terminem nie będą podlegały rozpatrzeniu.
3. Wysokość środków KFS, jaką dysponuje Powiatowy Urząd Pracy w Sandomierzu wynosi  370.841,33 zł.
Wszystkie zaplanowane we wniosku działania muszą rozpocząć się w 2024 roku
i wydatki przewidziane do dofinansowania z KFS muszą być poniesione w 2024 roku.

 

4. Pracodawca, który chciałby skorzystać ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego musi spełniać co najmniej jeden z priorytetów Ministra właściwego do spraw pracy.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PRIORYTETY WYDATKOWANIA KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO W ROKU 2024:
 
 
 
PRIORYTET   1.  Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem 
w firmach nowych procesów,
 technologii i narzędzi pracy.

     Przez „nowe procesy, technologie czy narzędzia pracy" w niniejszym priorytecie należy rozumieć procesy, technologie, maszyny czy rozwiązania nowe dla wnioskodawcy,
a nie dla całego rynku. Przykładowo maszyna istniejąca na rynku od bardzo wielu lat
ale niewykorzystywana do tej pory w firmie wnioskodawcy jest w jego przypadku „nową technologią czy narzędziem pracy". Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami. Nie przygotowano zamkniętej listy dokumentów, na podstawie których powiatowy urząd pracy ma zdecydować, czy złożony wniosek wpisuje się w priorytet.
Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu można objąć jedynie osobę,
która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii i narzędzi pracy lub wdrażała nowe procesy.
 
 
 
PRIORYTET 2. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
 
Priorytet promuje działania szkoleniowe zapobiegające utracie zatrudnienia przez osoby pracujące zagrożone utratą pracy  i ma ułatwić  tzw. rekrutację wewnętrzną na stanowiska                      w zawodach, w których występują niedobory kadrowe. Przyjęte sformułowanie priorytetu                      nr 2 pozwala na sfinansowanie kształcenia ustawicznego zarówno na kursach zawodowych,
ale także w zakresie umiejętności ogólnozawodowych, o ile powiązane są one
z wykonywaniem pracy w zawodzie deficytowym.
 
Priorytet 2 będzie weryfikowany w oparciu o poniższe dokumenty:

  1. Raport z badania Barometr Zawodów 2024 rok – powiat sandomierski - pobierz
  2. Raport z badania Barometr Zawodów 2024 rok - województwo świętokrzyskie - pobierz
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 2 powinien udowodnić,
że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie powiatu sandomierskiego lub województwa świętokrzyskiego wymienionego w powyższych dokumentach. Pracodawca wnioskujący o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu lub województwa niż siedziba powiatowego urzędu pracy, w którym składany jest wniosek o dofinansowanie, powinien wskazać, że zawód jest deficytowy dla miejsca wykonywania pracy.
 
 
 
 
 
PRIORYTET 3.  Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po                 przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.

       W ramach tego priorytetu pracodawca może ubiegać się o sfinansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego osobom (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu),
które powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Priorytet adresowany jest  do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem (np. urlop macierzyński, wychowawczy czy zwolnienie na opiekę nad dzieckiem).
Priorytet ten adresowany jest także do osób, które mają na utrzymaniu rodziny 3+ bądź są członkami takich rodzin, ma na celu zachęcić te osoby do inwestowania we własne umiejętności i kompetencje, a przez to dać im szanse na utrzymanie miejsca pracy. Z dofinansowania                          w ramach priorytetu mogą skorzystać członkowie rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania. Należy pamiętać, że dotyczy to zarówno rodziców i ich małżonków jak i pracujących dzieci pozostających z nimi w jednym gospodarstwie domowym.
Pracodawca powinien do wniosku dołączyć oświadczenie, że potencjalny uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do tego priorytetu.
 
 
PRIORYTET 4.  Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
Priorytet adresowany jest do osób posiadających braki w zakresie umiejętności cyfrowych. Składając stosowany wniosek o dofinansowanie podnoszenia kompetencji cyfrowych Wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
PRIORYTET 5.  Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
W ramach priorytetu zakres wspieranych działań dotyczy podnoszenia kompetencji dla osób planujących kontynuację pracy w branży motoryzacyjnej, zatrudnionych obecnie przy produkcji i naprawie pojazdów samochodowych. Wsparcie w ramach priorytetu mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy zatrudnieni w firmach z szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej. O przynależności do ww. branży decydować będzie posiadanie jako przeważającego jednego z poniższych kodów PKD: 29.10.B Produkcja samochodów osobowych, 29.10.C Produkcja autobusów, 29.10.D Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów, 29.10.E Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, 29.20.Z Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych; produkcja przyczep i naczep, 29.31.Z Produkcja wyposażenia elektrycznego           i elektronicznego do pojazdów silnikowych, 29.32.Z Produkcja pozostałych części                                     i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli, PKD 45.20.Z Konserwacja                i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączenie motocykli.
Celem priorytetu jest dofinansowanie specjalistycznych szkoleń technicznych,
które pozwolą nabyć nowe kwalifikacje osobom zatrudnionym w branży motoryzacyjnej przy produkcji pojazdów i ich komponentów. Szkolenia te mogą obejmować między innymi obszary dotyczące: budowy układów magazynowania energii (akumulatorów) stosowanych                               w pojazdach elektrycznych, budowę instalacji elektrycznej pojazdów niskich i zeroemisyjnych, technologie napędów wodorowych, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, urządzeń elektronicznych stosowanych w pojazdach zeroemisyjnych. W przypadku serwisów i zakładów naprawczych w ramach priorytetu przewiduje się dofinansowanie m.in. specjalistycznych szkoleń technicznych w zakresie serwisowania i obsługi samochodów elektrycznych dla mechaników obsługujących i naprawiających dotychczas tradycyjne pojazdy spalinowe, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, które są niezbędne do wykonywania prac przy wysokonapięciowej instalacji elektrycznej pojazdów.
PRIORYTET 6.  Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powyżej 45 roku życia.
W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców jak                            i pracowników). Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego,                                  w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.
 
PRIORYTET 7. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.


W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców,
jak i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), które odpowiadają na specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający. Ze szkoleń                     w ramach tego priorytetu mogą korzystać również pracodawcy i pracownicy z polskim obywatelstwem o ile wykażą w uzasadnieniu wniosku, że szkolenie to ułatwi czy też umożliwi im pracę z zatrudnionymi bądź planowanymi do zatrudnienia w przyszłości cudzoziemcami. Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można
w szczególności:
  • doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu / branży;
  • doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu;
  • ułatwianie rozwijania i uznawania w Polsce kwalifikacji nabytych w innym kraju;
  • rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców. 
 
PRIORYTET 8. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami                                                                                                                                                             i zapobieganie sytuacjom kryzysowymi w przedsiębiorstwach.    
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia przede wszystkim dla właścicieli firm, kadry zarządzającej, menadżerów oraz pracowników realizujących zadania w obszarze zarządzanie i finansów. Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania niniejszego priorytetu powinien wykazać powiązanie zakresu obowiązków pracownika z wnioskowanym szkoleniem. Składając stosowny wniosek o dofinansowanie w ramach przedmiotowego priorytetu wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności, wiedzy, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie. Dofinansowanie w ramach tego priorytetu może otrzymać każdy pracodawca, który w przekonywujący sposób uzasadni,
że dla prawidłowego działania jego firmy bądź dla jej ratowania niezbędne jest nabycie konkretnych umiejętności.
 

Uwagi
Pracodawca może aplikować o dofinansowanie jeszcze nierozpoczętej formy kształcenia.

W ramach środków KFS nie można ubiegać się o sfinansowanie kosztów  przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia związanych z kursem, studiami podyplomowymi lub egzaminem.

Środki z KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

Informacje dodatkowe:
Przy rozpatrywaniu wniosku Starosta uwzględnia:
  1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok,
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego,
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego,
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS,
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
Środki będą przyznawane zgodnie z obowiązującymi Kryteriami przyznawania środków na dofinasowanie kształcenia ustawicznego z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sandomierzu w 2024 r.
W sytuacji gdy łączna kwota wskazana we wnioskach pracodawców zainteresowanych pomocą ze środków KFS przekroczy limit wydatków przyznany dla powiatu sandomierskiego mogą zostać zastosowane dodatkowe kryteria.
W przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów przez kilka wniosków,
o dofinansowaniu działań decydować będzie kolejność złożenia wniosku.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dodatkowe kryteria oceny
 
Lp. Rodzaj kryterium Liczba punktów
 
Maksymalna liczba punktów
 
1. Pracodawca korzystał ze środków KFS w latach ubiegłych
korzystał 0 pkt
nie korzystał 1 pkt
 
2023
 
0-1
 
 
2 pkt
 
2022
 
0-1
2. Certyfikaty jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego 
posiadane przez realizatora/ów
 kształcenia wskazanego/ych 
przez Pracodawcę
wszyscy realizatorzy posiadają 
certyfikat jakości oferowanej usługi
 
3  
 
3 pkt
nie wszyscy realizatorzy posiadają 
certyfikat jakości oferowanej usługi
 
0
 
3. Koszt osobogodziny kształcenia
 
 
 
do 20zł 3  
3 pkt
21zł - 50zł 2
51zł – 80zł 1
powyżej 80zł 0
4. Finasowanie przedsiębiorcy ze środków KFS działania o charakterze: zawodowym 2  
2 pkt
ogólnozawodowym 0
 
 
Prosimy o składanie wniosków kompletnych (tj. wniosku wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami), czytelnie wypełnionych na aktualnych drukach.
 
Wniosek o środki KFS wraz z załącznikami oraz pozostałe dokumenty dotyczące naboru wniosków znajdują się w zakładce Dokumenty do pobrania – Krajowy Fundusz Szkoleniowy.

Pracodawców zainteresowanych uzyskaniem pomocy ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego zapraszamy do kontaktu z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy w Sandomierzu pod numerami telefonów: 15 644 14 45, 15 644 14 49, 15 644 14 50, wew. 400, 401 lub bezpośrednio w pokoju nr 4 (parter) w godzinach 7.30 - 14.30.
 
 
Zapraszamy do współpracy!

Załączniki

Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2024r
Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2024r.zip 994 KB
Informacje o publikacji dokumentu